pages bg right
27 – rok – A – od 2 Niedz. Zwykłej /Wielki Post/ Okres Wielkanocny do Św. Trójcy

27 – rok – A – od 2 Niedz. Zwykłej /Wielki Post/ Okres Wielkanocny do Św. Trójcy

.

.

.

.

.

.

13 czerwca 2020

.

UROCZYSTOŚĆ  ŚWIĘTEJ  TRÓJCY

7  CZERWCA  2020

 • Dziękujemy za ofiary złożone na tacę w pierwszą niedzielę miesiąca. Dzięki Wam udało się wymienić oświetlenie w prezbiterium kościoła.

 • Z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza od 2008 roku pierwsza niedziela czerwca obchodzona jest jako Dzień Dziękczynienia. Dziękujemy naszemu Ojcu w niebie za dar odkupienia. Dziękujemy też sobie wzajemnie za wszelkie gesty dobroci i braterskiej solidarności.

 • W najbliższy czwartek, 11 czerwca, w liturgii będziemy celebrowali Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. W tym dniu Msze św. w naszym kościele będą o godz. 00, 8.00, 9.30 i o 18.30. Nie będzie Mszy o godz. 11.00 i 12.30.

 • Procesja eucharystyczna wyruszy z kościoła farnego św. Jana po Mszy Świętej o godz. 9.30 i przejdzie do katedry zatrzymując się przy czterech ołtarzach.

 • Zachęcamy do czytaniaprasy katolickiej. W zakrystii, jak co tydzień są tygodniki Idziemy i Gość Niedzielny.

 • Nabożeństwa czerwcowe odprawiamy codziennie o godz. 18.00.

 • Patroni nadchodzącego tygodnia:

  • 8 czerwca – św. Jadwiga (1374-1399), królowa, która poświęciła swe życie dla narodu polskiego i litewskiego;

  • 12 czerwca – bł. Męczennicy Radomscy Kazimierz Grelewski, Stefan Grelewski, Franciszek Rosłaniec, BolesławStrzelecki, Kazimierz Sykulski prezbiterzy i Towarzysze, MęczennicyII wojny światowej;

  • 13 czerwca – św. Antoni z Padwy (1195-1231), franciszkański prezbiter i doktor Kościoła, jeden z najbardziej czczonychi kochanych świętych.

.

.

UROCZYSTOŚĆ  ZESŁANIA  DUCHA  ŚWIĘTEGO

31  MAJA  2020

.

 • W dzisiejszą uroczystość Zesłania Ducha Świętego kończy się okres Wielkanocy.

 • Jutro, w poniedziałek, 1 czerwca, obchodzimy święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Podczas Soboru Watykańskiego II biskupi polscy złożyli prośbę o ogłoszenie Najświętszej Maryi Panny Matką Kościoła i oddanie całej ludzkości Jej Macierzyńskiemu Sercu. Papież Święty Paweł VI ogłosił Maryję Matką Kościoła. Poniedziałkowe święto podkreśla rolę, jaką Maryja odgrywa w historii zbawienia i w Kościele. Porządek Mszy św. jak w dzień powszedni.

 • Miesiąc czerwiec poświęcony jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. W naszym kościele codziennie o godz. 18.00 będziemy odprawiali nabożeństwa, podczas których śpiewamy Litanię do Serca Pana Jezusa.

 • W czwartek, 4 czerwca, będziemy przeżywali święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Niech to będzie dzień modlitwy za powołanych do kapłaństwa, o ich świętość i wytrwałość w kapłańskim posługiwaniu.

 • Za tydzień, o godz. 12.00 będzie nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa z wyjaśnieniem intencji Apostolstwa Modlitwy na czerwiec.

 • W przyszłą niedzielę obchodzimy Uroczystość Świętej Trójcy, patronalne święto naszego kościoła. Msza św. odpustowa będzie odprawiona o godz. 12.30.

 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. Po Mszy św. o godz. 8.00 będziemy się modlili: w czwartek o powołania, w piątek w intencjach poleconych Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, a w sobotę do Niepokalanego Serca Maryi.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

.

l.dz. 423/20                                                                                                                           Radom, 29 maja 2020 r.

Dekret  odwołania  dyspensy

„Kościół żyje dzięki Eucharystii. Ta prawda wyraża nie tylko codzienne doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła (Ecclesia de Eucharistia, (1) – uczył nas Św. Jan Paweł II. Ofiara eucharystyczna jest bowiem „źródłem i zarazem szczytem całego życia chrześcijańskiego” (LG,11). Tak brzmi niezmienne nauczanie Kościoła.

Uwzględniając aktualne decyzje władz państwowych, stosownie do wskazań Przewodniczącego Konferencji Episkopatu zawartych w Komunikacie z dnia 27 maja 2020 roku – odwołuję dyspensę dotyczącą zwolnienia z obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej niedzielnej i świątecznej.

Udział w niedzielnej i świątecznej Mszy Świętej jest wyrazem naszej wdzięczności wobec Jezusa Chrystusa za całe dzieło zbawienia świata. Jest także wyznaniem naszej wiary i wierności Chrystusowi.

Drodzy Siostry i Bracia! Do uroczystości Trójcy Świętej, do 7 czerwca trwa okres wielkanocnej spowiedzi i Komunii Świętej. Zapraszam do tego ważnego wyznania wiary i wierności Chrystusowi przez wypełnienie obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej.

Drodzy Rodzice! Pomóżmy dzieciom i młodzieży w wypełnieniu obowiązku spowiedzi i Komunii Świętej wielkanocnej. Wsłuchajmy się w informacje podawane przez naszych Duszpasterzy dotyczące obecności kapłanów w konfesjonale.

W tym czasie doświadczenia prawdy mówiącej o tym, że człowiek nie jest wszechmocny – konieczne jest nasze pogłębienie wiary i kontaktu z Chrystusem, który żyje i czeka na każdego z nas.

Niech Pan Bóg błogosławi wszystkim na drodze wyznawania wiary i realizowania odnowy duchowej.

+ Henryk Tomasik

Biskup Radomski

.

.

WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

24  MAJA  2020

 • O. Nicolas Adolfo20 maja 2020 roku, zmarł w Tokio Ojciec Adolfo Nicolás SJ – Przełożony Generalny Towarzystwa Jezusowego w latach 2008-2016. Odszedł do Pana w 85 roku życia, 67 roku powołania zakonnego i 54 roku kapłaństwa. Dziękując za Jego posługę, prosimy o modlitwę za Zmarłego.

 • Dnia 24 maja obchodzimy liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych. Maryja po wniebowstąpieniu Chrystusa z Apostołami trwała na modlitwie w oczekiwaniu na Ducha Pocieszyciela. Dlatego właśnie do Niej Kościół uciekał się od początku we wszystkich potrzebach i troskach.

 • Z inicjatywy papieża Benedykta XVI dzisiaj modlimy sięza Kościół w Chinach. Często zapominamy, że w wielu miejscach na świecie Kościół jest prześladowany. Ofiarujmyw tej intencji dar modlitwy ipamięci.

 • We wtorek, 26 maja, obchodzimy Dzień Matki. Niech nie zabraknie wdzięcznej pamięci o naszych mamach, tych żyjących i tych, które Pan Bóg powołał już do siebie.

 • W czwartek, 28 maja, przypada trzydziesta dziewiąta rocznica śmierci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Polski oddał nasz naród w macierzyńską niewolę Maryi. Starajmy się wypełniać jego testament i módlmy się o jego szybką beatyfikację.

 • W przyszłą niedzielę, 31 maja, przypada uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Kończy się czas, aby wypełnić przykazanie kościelne nakazujące spowiedź i Komunię św. wielkanocną. Do Zesłania Ducha Świętego od jutra przygotowujemy się poprzez nowennę podczas nabożeństw majowych o godz. 18.00.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

 • Wspomnienia świętych:

  • 26 maja – św. Filip Nereusza (1515-1595), wychowawcy młodzieży i opiekuna ludzi chorych, którym poświęcił się bez reszty;

  • 29 maja – św. Urszuli Ledóchowskiej (1865-1939), założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, zwanych         urszulankami szarymi, wychowawczyni i opiekunki dzieci i młodzieży. 

.

.

SZÓSTA   NIEDZIELA  WIELKANOCY

17  MAJA  2020

.

.

 • W tych dniach, zwłaszcza 18 maja,radujemy się setną rocznicą urodzin Świętego Jana Pawła II. Dziękujmy Bożej Opatrzności za wielki dar jego pontyfikatu, za przykład mocnej wiary i heroicznej miłości, jaki nam pozostawił. Wpatrujmy się też w jego święte życie, aby na jego wzór każdego dnia być bliżej Pana Boga. Jak on całkowicie zawierzmy Maryi nasze rodziny i nasze osobiste codzienne sprawy. On czynił to w sposób wyjątkowy, powtarzając słowa: „Totus Tuus”.

 • W maju codziennie gromadzimy się na nabożeństwie ku czci Matki Najświętszej o godz. 18.00. W poniedziałek rozpoczniemy dni modlitw o urodzaje i za kraje głodujące. Przez wstawiennictwo Maryi będziemy prosili o Boże błogosławieństwo dla pracujących na roli, o sprzyjającą pogodę dla wzrostu zasiewów i obfitych plonów, aby nikomu w naszej Ojczyźnie i na całym świecie nie brakowało chleba.

 • W przyszłą niedzielę przypada uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, po której będziemy przygotowywali się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

 • W zakrystii na są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

.

.

PIĄTA  NIEDZIELA  WIELKANOCY

10  MAJA  2020

.

.

          Czcigodni Księża,

         Drodzy Bracia i Siostry

Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby czwartek 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa.

Do modlitwy w podanej intencji włączą się również – zgodnie z własną wiarą i tradycją – przedstawiciele rożnych religii, aby w ten sposób zjednoczyć całą ludzkość we wspólnym błaganiu o ustanie pandemii i przezwyciężenie jej konsekwencji.

Zapraszam serdecznie do podjęcia wyżej wymienionej inicjatywy.

                                                                           †X Henryk Tomasik

                                                                           Biskup Radomski

 • Trwają nabożeństwa majowe ku czci Matki Najświętszej. W naszym kościele odprawiamy je o godz. 18.00.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 • Wspomnienia i święta w tym tygodniu:

  • 13 majawspominamy Matkę Bożą Fatimską oraz 39. rocznicę zamachu na Świętego Jana Pawła II.

  • 14 majaczcimy Świętego Macieja Apostoła, wybranego do grona Dwunastu w miejsce Judasza. Hebrajskie imię „Maciej” oznacza „dar Boga”.

  • 16 maja przypada święto patrona Polski, Świętego Andrzeja Boboli, kapłana i męczennika. Żył na przełomie XVI i XVII wieku i zasłynął jako gorliwy kaznodzieja i duszpasterz. Zyskał miano „duszochwata” albo „łowcy dusz”. Dnia 16 maja 1657 roku został schwytany przez Kozaków. Mimo okrutnych tortur nie wyrzekł się wiary w Jezusa Chrystusa. Jego relikwie znajdują się w kościele oo. jezuitów przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

.

.

4  NIEDZIELA  WIELKANOCY

3  MAJA  2020

.

        

 • Zachęcamy do zapoznania się ze słowem Rady Stałej Episkopatu Polski w związku z nadchodzącymi wyborami prezydenckimi. Tekst umieszczony jest w gablotach i na stronie internetowej naszego kościoła.

 • Dzisiejszą niedzielę przeżywamy jako Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie i Zakonne. Rozpoczynają się też dni modlitw o powołania do służby w Kościele. W tym tygodniu przypada również pierwszy czwartek miesiąca. Zawsze, a zwłaszcza teraz potrzebna jest modlitwa o dobre i liczne powołania, o ludzi gotowych, podjąć trudne zadania głoszenia Ewangelii współczesnemu światu.

 • W maju codziennie o godz. 18.00 odprawiamy nabożeństwa ku czci Matki Najświętszej.

 • Dzisiaj wspominamy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 r. Pamiętając o tym wydarzeniu z naszej historii, polecajmy Maryi – Królowej naszą Ojczyznę; polecajmy Jej rządzących i tworzących prawo, aby zawsze mieli na uwadze sprawiedliwość społeczną i dobro wszystkich Polaków.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 • W tym tygodniu:

  • 4 maja wspominamy św. Floriana męczennika;

  • 6 maja przypada święto świętych Apostołów Filipa (†81-96) i Jakub (†62);

  • 8 maja obchodzimy Uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski (około 1030-†1079).

.

.

TRZECIA   NIEDZIELA   WIELKANOCY

26  KWIETNIA  2020

.

 • W trzecią niedzielę Wielkanocy we wszystkich diecezjach w Polsce obchodzona jest Niedziela Biblijna, która rozpoczyna Tydzień Biblijny. Nie tylko dzisiaj oraz w ciągu Tygodnia Biblijnego, rozważajmy słowo Boże, zwłaszcza zawarte w Ewangeliach.

 • W ostatnią niedzielę kwietnia z inicjatywy MIVA Polska obchodzona jest Ogólnopolska Niedziela Modlitw za Kierowców. Obserwując codzienność, dostrzegamy, że pilna jest modlitwa o bezpieczne poruszanie się po drogach i wzajemny szacunek między kierowcami.

 • W środę naszą modlitwą ogarniemy ofiary nazistowskiego i stalinowskiego terroru, zwłaszcza osoby duchowne i konsekrowane. Tego dnia obchodzimy Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego, upamiętniający rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Dachau w 1945 roku.

 • W piątek rozpoczniemy miesiąc maj. Msze św. wieczorne będziemy odprawiali o godz. 18.30. Codziennie o godz. 18.00 będziemy spotykać się na nabożeństwie majowym.

 • W tym tygodniu przypada pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca. W piątek po Mszy św. o godz. 8.00 będzie nabożeństwo ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. W pierwszą sobotę po Mszy św. o godz. 8.00 oddamy się pod macierzyńską opiekę Niepokalanemu Sercu Bożej Matki.

 • 3 maja zwykle obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, głównej Patronki naszej Ojczyzny. Ponieważ w tym roku przypada niedziela okresu Wielkanocy, uroczystość została przeniesiona na sobotę, 2 maja. Msze Święte tego dnia w naszym kościele będą sprawowane o godz. 6.30, 7.00, 8.00 i 18.30.

 • W przyszłą niedzielę przypada Światowy Dzień Modlitw o Powołania Kapłańskie, Niedziela Dobrego Pasterza, która rozpoczyna Tydzień modlitw o powołania do służby w Kościele. Będziemy prosili Boga o nowe powołania do pracy w Kościele, bo żniwo jest wielkie, ale robotników mało.

 • Mimo problemów związanych z epidemią są w zakrystii bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

 • Przypominamy o obowiązku zasłaniania twarzy w czasie liturgii.

 • W tym tygodniu wspominamy:

  • 27 kwietnia, w zakonie jezuitów św. Piotra Kanizego (1521-1597) prezbitera i doktora Kościoła, apostoła Niemiec;

  • 29 kwietnia przypada święto św. Katarzyny Sieneńskiej (1347-1380), dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy.

.

DRUGA  NIEDZIELA  WIELKANOCY

ŚWIĘTO  MIŁOSIERDZIA  BOŻEGO

19  KWIETNIA  2020

 • W środę, 22 kwietnia przypada Święto NMP Matki Towarzystwa Jezusowego na pamiątkę ślubów, które św. Ignacy Loyola wraz z pięcioma towarzyszami złożył w 1541 roku w bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie.

 • W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Przez jego wstawiennictwo będziemy prosić o opiekę nad naszą Ojczyzną, zwłaszcza w obecnym czasie.

 • W sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jest to dzień modlitw o urodzaje. Prośmy o obfity deszcz dla naszych pól.

 • Za tydzień, 26 kwietnia 2020, przeżywać będziemy „Niedzielę Biblijną” pod hasłem „Misterium Słowa, które stało się Chlebem życia” oraz Czwarte Narodowe Czytanie Pisma Świętego, którego lekturą będzie Ewangelia według św. Mateusza. Będzie to jednocześnie inauguracja XII Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego, przeżywanego w dniach 26 kwietnia – 2 maja br., którego hasłem są słowa „Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego (por. J 6,35-36)”, zaczerpnięte z Janowej Ewangelii.

 • Bóg zapłać wszystkim za ofiary na rzecz kościoła i wspólnoty zakonnej. Za Dobroczyńców żyjących i zmarłych modlimy się przez wstawiennictwo św. Józefa w każdą środę, podczas Mszy św. o godz. 8.00.

.

.

UROCZYSTOŚĆ   ZMARTWYCHWSTANIA   PAŃSKIEGO

        12  KWIETNIA   2020

    „Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których    zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących.”

    Tak śpiewamy w Orędziu Paschalnym. Jezus Chrystus, Baranek Boży wstaje z martwych i wyprowadza swój lud z niewoli. Tak jest i w tym roku, gdy jesteśmy doświadczeni epidemią, można powiedzieć plagą. Zanim nastąpiło wyjście z Egiptu, spadło na ten kraj dziesięć dotkliwych plag. Ostatnią była śmierć pierworodnych. Najbardziej chyba był nimi dotknięty faraon. Ponieważ przeżywał to bez wiary, nic mu to nie pomogło. Z okazji Świąt Wielkanocnych Roku Pańskiego 2020 życzymy więc wiary, prawdziwej wiary, którą daje nam Kościół. Tylko ta wiara pomoże nam przetrwać ten trudny czas.

 • Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego trwa przez cały Okres Wielkanocny, zwłaszcza przez Oktawę, która jest jak jeden dzień święta. Z racji na Oktawy Świat Wielkanocnych, w najbliższy piątek nie obowiązujewstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

 • W czwartek, 16 kwietnia, przypadają 93. urodziny papieża seniora Benedykta XVI. W naszych modlitwach podziękujmy za lata jego posługi w Kościele powszechnym.

 • W przyszłą niedzielębędziemy obchodzili Święto Miłosierdzia Bożego, która również rozpoczyna Tydzień Miłosierdzia.

 • Z powodu ograniczeń związanych ze stanem epidemii bardzo zmniejszyły się przychody z tacy i z ofiar wiernych. Zwracamy się więc z prośbą o wpłacanie ofiar na konto domu zakonnego podane na stronie internetowej www.radom.jezuici.pl, zakładka: kontakt i w gablotach lub do skarbonek w kościele.

 • W zakrystii jest bieżący numer tygodnika Gość Niedzielny. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej.

.

.

NIEDZIELA  PALMOWA

5  KWIETNIA 2020

 • Dzisiejsza niedziela wprowadza nas w tajemnicę Wielkiego Tygodnia. Pan Jezus wchodzi do Jerozolimy na Mękę. Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący. Niech czas Triduum Paschalnego będzie okazją do rozważania Męki, Śmierci i Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa, najważniejszych tajemnic naszego zbawienia.

 • Ostatnie nabożeństwo Gorzkich Żali dziś o godz. 16.30.

 • W Wielkim Tygodniu spowiadamy

  -w poniedziałek, wtorek i w środę od 6.30 do 12.00
    i od 15.00 do 17.00;
  -w czwartek, piątek i w sobotę od 6.30 do 15.00.

  .

 • Święte Triduum Paschalne rozpoczniemy uroczystą Mszą Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00.

 • W piątkowy wieczór o godz. 18.00 będziemy sprawowali Liturgię Męki Pańskiej. Po Komunii św. przeniesiemy Najświętszy Sakrament do grobu Pańskiego.

 • Wielka Sobota to czas modlitwy i wyciszenia przy grobie Chrystusa. Zapraszamy do adoracji Najświętszego Sakramentu i oddania czci Krzyżowi świętemu. Nie będzie w kościele błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. W gablocie i na stronie internetowej jest obrzęd błogosławieństwa pokarmów przez ojca rodziny.

 • Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy o godz. 20.00.

 • Przypominamy, że z powodu stanu epidemii w liturgiach nie może uczestniczyć więcej niż pięć osób.

 • W tym roku nie będzie procesji rezurekcyjnej. W Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego i w Poniedziałek Wielkanocny Msze św. będziemy odprawiali według porządku niedzielnego.

 • Z powodu ograniczeń związanych ze stanem epidemii bardzo zmniejszyły się przychody z tacy i z ofiar wiernych. Zwracamy się więc z prośbą o wpłacanie ofiar na konto domu zakonnego podane na stronie internetowej www.radom.jezuici.pl, zakładka: kontakt i w gablotach lub do skarbonek w kościele.

.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO STOŁU

PRZED UROCZYSTYM POSIŁKIEM

W NIEDZIELĘ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

Ojciec rodziny lub przewodniczący zapala świecę umieszczoną na stole i mówi:

Chrystus zmartwychwstał. Alleluja.

Wszyscy odpowiadają:

Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

 

Następnie ktoś z uczestników odczytuje tekst Pisma Świętego.

1 Tes 5, 16-18: Zawsze się radujcie. 

Bracia i siostry, posłuchajcie słów świętego Pawła Apostoła do Tesaloniczan.

Zawsze się radujcie, nieustannie się módlcie. W Każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was.

 

Albo:

Mt 6, 31 ab.32b-33: Nie troszczcie się zbytnio i nie mówcie: co będziemy jeść?

Bracia i siostry, posłuchajmy słów Ewangelii według świętego Mateusza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: „Nie troszczcie się zbytnio i nie mówicie: co będziemy  jeść? co będziemy pić? Przecież Ojciec wasz niebieski wie, że tego wszystkiego potrzebujecie. Starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane”.

 

Po odczytaniu tekstu przewodniczący mówi:

 

Módlmy się.

Z radością wysławiamy Ciebie, Panie Jezu Chryste, który po swoim zmartwychwstaniu ukazałeś się uczniom przy łamaniu chleba. Bądź z nami, kiedy z wdzięcznością spożywać będziemy te dary, i jak dzisiaj w braciach przyjmujemy Ciebie w gościnę, przyjmij nas jako biesiadników w Twoim królestwie. Który żyjesz i królujesz na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

 

Po posiłku ojciec rodziny lub przewodniczący mówi:

Uczniowie poznali Pana. Alleluja

Wszyscy: Przy łamaniu chleba. Alleluja.

 

Módlmy się:

Boże, źródło życia, napełnij nasze serca paschalną radością i podobnie jak dałeś nam pokarm pochodzący z ziemi, spraw, aby zawsze trwało w nas nowe życie, które wysłużył nam Chrystus przez swoją śmierć i zmartwychwstanie i w swoim miłosierdziu nam go udzielił. Który żyje i króluje na wieki wieków.

 

Wszyscy: Amen.

.

.

PIĄTA  NIEDZIELA  WIELKIEGO   POSTU

29  MARCA  2020

.

 • Od dzisiejszej – piątej niedzieli Wielkiego Postu – zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. W kościele zasłaniamy wszystkie krzyże. Skupiamy się na rozważaniu męki Pańskiej.

 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek, pierwszy piątek i pierwsza sobota miesiąca.

 • Po Mszy św. o godz. 8.00 zostaną odprawione nabożeństwa: o powołania, do Najświętszego Serca Pana Jezusa i ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

 • Spowiedź w naszym kościele w dni powszednie od 6.30 do 12.00 i od 15.00 do 17.00.

 • W czwartek, 2 kwietnia, przypada piętnasta rocznica śmierci Świętego Jana Pawła II. Prośmy o jego wstawiennictwo w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś i w przyszłą niedzielę będą po Mszy św. o godz. 17.00.

 • W najbliższy piątek Drogę Krzyżową po Mszy św. o godz. 17.00 poprowadzi Apostolstwo Modlitwy.

 • Przyszła niedziela, 5 kwietnia, będzie Niedzielą Męki Pańskiej – Niedzielą Palmową. Jej liturgia wprowadzi nas w ostatni etap Wielkiego Postu. Podczas Mszy Świętych pobłogosławimy przyniesione palmy, które będą przypominały palmy, słane pod stopy wjeżdżającego do Świętego Miasta Chrystusa – Mesjasza.

 • Z powodu ograniczeń związanych ze stanem epidemii bardzo zmniejszyły się przychody z tacy i z ofiar wiernych. Zwracamy się więc z prośbą o wpłacanie ofiar na konto domu zakonnego podane na stronie internetowej radom.jezuici.pl, zakładka: kontakt i w gablotach lub do skarbonek w kościele.

.

.

4  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

22  MARCA  2020

.

 • Czwarta niedziela Wielkiego Posturóżni się od pozostałych różowym kolorem szat liturgicznych. Nazywamy ją niedzielą Laetare, czyli niedzielą radości. Wpołowie Wielkiego Postu Kościół wzywa wiernych do radości, aby ci, którzy podejmują trud przemiany serca wytrwali w tym wysiłku.

 • W piątki Wielkiego Postu po Mszy o godz. 17.00 rozważamy Drogę Krzyżową, a w niedziele po Mszy św. o godz. 17.00,podczas Gorzkich Żali rozważamy mękę Pana Jezusa. W najbliższy piątek Drogę Krzyżową poprowadzi Apostolstwo Modlitwy.

 • W środę, 25 marca przypada Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, w której celebrujemy początek naszego odkupienia. Syn Boży stał się człowiekiem w łonie Najświętszej Maryi Panny, aby wyzwolić nas od panowania grzechu i zła.

 • W zakrystii jest Gość Niedzielny z minionego tygodnia. Jest też bieżący numer tygodnika Idziemy. Kolportaż wydania papierowego tygodników w kościołach i parafiach został wstrzymany do odwołania.

.

.

TRZECIA  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

15  MARCA  2020

.

 • Rekolekcje wielkopostne w naszym kościele będą trwały do środy, 18 marca. W czasie rekolekcji, w środę, podczas Mszy św. o godz. 8.00 będziemy mogli przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych. Prosimy o modlitwę w intencji Ojca Zygmunta Kwiatkowskiego SI oraz o dobre owoce rekolekcji.

 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym są w niedziele po Mszy św. o godz. 17.00.

 • Na Drogę Krzyżową zapraszamy w piątki po Mszy św. o godz. 17.00.

 • W gablocie znajdziemy wykaz transmisji Mszy św. w radiu, telewizji i Internecie.

 • W czwartek, 19 marca, przypada uroczystość Świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i opiekuna Pana Jezusa, patrona Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich, patrona dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa.

 • Bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny są w zakrystii.

INFORMACJE

 w sprawie transmisji Mszy Świętych

Niedziela, 15 marca 2020 r.

7:00 – TVP 1

9:00 – Polskie Radio, Program Pierwszy

9:30 – Telewizja TRWAM

11.00 – TVP 1

13:00 – TVP POLONIA

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – niedziela, 22 marca 2020 r.

7:00 – z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach – TVP1

Poniedziałek, 16 marca 2020 r. – piątek, 20 marca 2020 r.

20:00 – z Jasnej Góry w intencji ustania epidemii, TVP3 pasmo ogólnopolskie oraz na kanale YouToube dostępnym na stronach internetowych: www.jasnagóra.pl i www. episkopat.pl.

 Ponadto, transmisje Mszy Świętych będą dostępne za pośrednictwem innych telewizji, stacji radiowych oraz w internecie.

Warszawa, 13 marca 2020 r.

********

Zarządzenie nr 1/2020

Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski

z dnia 12 marca 2020 r.

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

 1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 § 1, kan. 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:
 1. osobom w podeszłym wieku,
 2. osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 3. dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 4. osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

 1. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:
 1. kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,
 2. przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,
 3. znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 4. cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 5. należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
 6. na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,
 7. rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.
 1. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:
 1. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,
 2. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,
 3. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.
 1. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:
 1. liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,
 2. zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w Internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,
 3. sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski

Warszawa, 12 marca 2020 r.

.

.

DRUGA  NIEDZIELA  WIELKIEGO  POSTU

8  MARCA  2020

.

 • Dzisiaj możemy złożyć do puszek ofiarę na Dzieło Pomocy Misjom. Bóg zapłać za ofiary.

 • 13 marca przypada siódma rocznica wyboru papieża Franciszka. Módlmy się, by Bóg zachował go w zdrowiu i bezpieczeństwie dla dobra swojego Kościoła.

 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym są w niedziele po Mszy św. o godz. 17.00.

 • Na Drogę Krzyżową zapraszamy w piątki po Mszy św. o godz. 17.00.

 • W Trzecią Niedzielę Wielkiego Postu, 15 marca rozpoczną się rekolekcje wielkopostne. Poprowadzi je o. Zygmunt Kwiatkowski SI, który wiele lat pracował jako misjonarz w Syrii.

 • W niedzielę, 22 marca o godz. 18.00serdecznie zapraszamy do naszego kościoła Oratorium „Pasja Jezusa” według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich. Muzyka: Mariusz Kowalski; całość wykonuje zespół Karabanio. Oratorium pierwszy raz można było usłyszeć w naszym kościele sześć lat temu. Zaprośmy bliskich i znajomych, by wspólnie przeżyć Mękę Chrystusa.

 • 22 marca 2020 r. w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz Życia współorganizowany przez wiele instytucji, ruchów i stowarzyszeń. Marsz rozpocznie się Mszą Świętą o godzinie 11.00 w Archikatedrze Warszawskiej oraz także o godzinie 11.00 w Katedrze Warszawsko-Praskiej. Spotkanie wszystkich uczestników Marszu nastąpi o godzinie 12.30 na Placu Zamkowym. W gablotach znajdziemy odezwę księdza biskupa z zaproszeniem do uczestniczenia w marszu oraz informacje dla uczestników.

 • Bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny są w zakrystii.

.

.

PIERWSZA  NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

1  MARCA  2020

.

.

 • Dziękujemy z a ofiary złożone na tacę w pierwszą niedzielę miesiąca.

 • Dziś, o godz. 12.00 zostanie odprawione nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa z wyjaśnieniem intencji papieskiej na marzec, a potem, o godz. 12.30 Msza św. w intencji Apostolstwa Modlitwy.

 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym dziś, po Mszy św. o 17.00.

 • Droga Krzyżowa w piątki po Mszy św. o godz. 17.00.

 • W każdy piątek Wielkiego Postu za odmówienie przed obrazem Jezusa ukrzyżowanego po przyjęciu Komunii św. modlitwy do Chrystusa ukrzyżowanego: „Oto ja, dobry i najsłodszy Jezu” oraz za udział w Drodze Krzyżowej, a także w każdą niedzielę za udział w nabożeństwie Gorzkich Żali oraz za odprawienie przynajmniej trzydniowych rekolekcji można uzyskać odpust zupełny.

 • W pierwszy czwartek miesiąca, po Mszy św. o 8.00 będzie nabożeństwo z modlitwą o powołania.

 • W pierwszy piątek miesiąca, po Mszy św. o 8.00 będzie nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa.

 • W pierwszą sobotę miesiąca, po Mszy św. o 8.00 będzie nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

 • W przyszłą niedzielę, 8 marca 2020, o godzinie 17:00 rozpoczynamy przy naszym kościele rekolekcje ignacjańskie w życiu codziennym. Jest to propozycja dla osób dorosłych, które chciałyby pogłębić osobista relację z Jezusem, nauczyć się medytacji ignacjańskiej i spojrzeć na swoje życie w świetle Słowa Bożego. Osoby zainteresowane zapraszamy na Eucharystię, a po niej na spotkanie w domu zakonnym przy ul. Tybla 4.

  Można zapisać się wcześniej korzystając ze strony internetowej WŻCH Radom oraz Facebooka. Ilość miejsc ograniczona. Szczegóły na plakatach.

 • Dzisiaj przypada Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przywołujemy zasługi wielu Polaków, działających w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu wojny zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Ojczyzny.

 • W środę, 4 marca, w diecezji radomskiej obchodzimy Uroczystość Świętego Kazimierza (1458-1484), polskiego królewicza, który swym życiem pokazał, że władza i polityka są dziełem Boga, a traktowane jako powołanie mogą stać się też drogą do świętości.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

.

.

7  NIEDZIELA  ZWYKŁA

23  LUTY  2020

 • Dzisiaj rozpoczynamy w Kościele w Polsce 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Kościół wzywa nas do modlitwy, którą możemy ofiarować jako wynagrodzenie za grzechy pijaństwa, z prośbą o uwolnienie od tego nałogu bliskich czy znajomych.

 • 26 lutego, przypada Środa Popielcowa, która otwiera czas Wielkiego Postu. Msze Święte tego dnia w naszym kościele o godz. 6.30, 7.00, 8.00 i 17.00. Zewnętrznym znakiem wejścia na drogę pokuty i nawrócenia jest posypanie głowy popiołem. Wielki Post ma służyć naszemu nawróceniu i przygotować serca na owocne przeżycie radości świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

 • W Popielec obowiązuje post ścisły, polegający na spożyciu trzech posiłków, w tym jednego do syta. Post ścisły obowiązuje wszystkich pomiędzy 18. a 60. rokiem życia. Wszystkich od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wielki Post jest czasem zakazanym dla wesel, zabaw i dyskotek.

 • Nabożeństwa Drogi Krzyżowej będziemy odprawiali w piątki po Mszy św. o godz. 17.00.

 • Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym będą w niedziele po Mszy o godz. 17.00.

.

.

6  NIEDZIELA  ZWYKŁA

16  LUTEGO  2020

.

 • W sobotę, 22 lutego przypada święto Katedry Świętego Piotra Apostoła. Już od IV wieku wierni Rzymu obchodzili pamiątkę założenia gminy chrześcijańskiej i obrania Wiecznego Miasta przez Świętego Piotra Apostoła na stolicę Kościoła Chrystusowego. Symbolem władzy Piotrowej stała się bazylika, wzniesiona w XVII wieku nad grobem pierwszego biskupa Rzymu. Święto to jest okazją do wyrażenia czci Świętemu Piotrowi i każdemu jego następcy, pasterzom Kościoła powszechnego. Pamiętajmy w naszych modlitwach o papieżu Franciszku. Naszym obowiązkiem jest wspierać jego pasterską posługę w niesieniu Ewangelii narodom.

 • W przyszłą niedzielę, 23 lutego rozpocznie się 53. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Szczególną modlitwą ogarniemy wszystkich dotkniętych tym nałogiem oraz ich rodziny.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

.

.

PIĄTA  NIEDZIELA  ZWYKŁA

9  LUTEGO  2020

.

 • We wtorek, 11 lutego, przypada liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Tego dnia w 1858 roku, cztery lata po ogłoszeniu dogmatu o Niepokalanym Poczęciu, Matka Najświętsza objawiła się ubogiej pasterce, Bernadecie Soubirous w Grocie Massabielskiej. Wzywała do modlitwy oraz pokuty. Lourdes zasłynęło z licznych nawróceń i uzdrowień, stając się w krótkim czasie centrum kultu maryjnego we Francji. Dziś do Lourdes przybywają chorzy pielgrzymi z całego świata. W Święto Matki Bożej z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

 • Wspomnienia świętych:

  • 10 lutego – św. Scholastyki (†542), dziewicy, siostry św. Benedykta, założyciela zakonu benedyktynów i patrona Europy; na wzór brata założyła zakon żeński według reguły benedyktyńskiej i całkowicie poświęciła się Panu Bogu;

  • 14 lutego – św. Cyryla (826-869), mnicha, i św. Metodego (między 815 a 820-885) biskupa; byli braćmi, apostołami Słowian działającymi w IX wieku; w 1980 roku papież Jan Paweł II ogłosił ich współpatronami Europy;

  • 14 lutego – św. Walentego (III wiek), biskupa i męczennika, orędownika podczas ciężkich chorób, czczonego również jako patron zakochanych.

.

.

ŚWIĘTO  OFIAROWANIA  PAŃSKIEGO

2  LUTY  2020

 • W święto Ofiarowania Pańskiego w Kościele powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmujemy osoby, które oddały swoje życie na służbę Panu Bogu i ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich. Prośmy też o liczne i święte powołania do życia zakonnego. Ofiarą złożoną do puszki możemy wesprzeć klasztory klauzurowe.

 • Bóg zapłać za ofiary złożone na tacę w pierwszą niedzielę miesiąca.

 • 12.00 będzie odprawione nabożeństwo ku czci Najśw. Serca Pana Jezusa z wyjaśnieniem intencji papieskiej na luty. Potem, o 12.30 będzie Msza św. w intencjach Apostolstwa Modlitwy.

 • 3 lutego, we wspomnienie św. Błażeja, patrona od chorób gardła, będziemy mogli przyjąć błogosławieństwo poświęconymi świecami.

 • W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek i pierwszy piątek miesiąca. W czwartek, zwłaszcza podczas nabożeństwa po Mszy o godz. 8.00 prosimy o nowe powołania do służby Bożej.

 • W pierwszy piątek, po Mszy o godz. 8.00 możemy uczestniczyć w nabożeństwie wynagradzającym Najśw. Sercu Pana Jezusa za grzechy nasze i całego świata.

 • W zakrystii czekają bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

 • Wspomnienia świętych:

  • 5 lutego – św. Agaty, męczennicy z Sycylii z pierwszych wieków chrześcijaństwa, której kult szybko rozszerzył się na cały Kościół.

  • 6 lutego – Świętych Pawła Miki jego Towarzyszy z zakonu jezuitów, pierwszych męczenników Dalekiego Wschodu.

.

.

TRZECIA  NIEDZIELA  ZWYKŁA

NIEDZIELA  SŁOWA  BOŻEGO

26  STYCZNIA  2020

 • W tym tygodniu przypada pierwsza sobota miesiąca. Nabożeństwo ku czci Niepokalanego serca Maryi będzie po Mszy św. o godz. 8.00.

 • W przyszłą niedzielę, 2 lutego, będziemy obchodzili święto Ofiarowania Pańskiego. To pamiątka obrzędu, jakiemu zgodnie z żydowskim prawem w czterdziestym dniu po urodzeniu Pana Jezusa poddali się Maryja i Józef. Zanieśli Dzieciątko do świątyni jerozolimskiej, aby przedstawić Je Bogu i złożyć ofiarę. Tego dnia przynieśmy do kościoła świece zwane gromnicami. Zostaną one pobłogosławione, aby przez cały rok, a zwłaszcza w chwilach trwogi i cierpienia, przypominały nam o Jezusie – Światłości Narodów, który nieustannie oświeca drogi naszego życia.

 • Z inicjatywy Świętego Jana Pawła II święto Ofiarowania Pańskiego jest także Światowym Dniem Życia Konsekrowanego. Naszą modlitwą obejmiemy osoby poświęcone Bogu i ludziom w różnych zakonach i zgromadzeniach.

 • Za tydzień, w pierwszą niedzielę miesiąca, o godz. 12.00 będzie nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa z wyjaśnieniem intencji papieskiej na luty, a potem, o 12.30 Msza św. w intencji Apostolstwa Modlitwy.

 • Dziś możemy złożyć do puszek ofiary przeznaczone na rozwój środków społecznego przekazu.

 • Wspomnienia:

  • 28 stycznia – św. Tomasza z Akwinu (1225-1274), doktora Kościoła, jeden z najwybitniejszych filozofów i teologów w dziejach kultury europejskiej

  • 31 stycznia – św. Jana Bosko (1815-1888), założyciela zgromadzenia salezjanów i Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych, wielkiego pedagoga i apostoła młodzieży.

.

.

DRUGA  NIEDZIELA  ZWYKŁA

19  STYCZNIA  2020

.

 • W Kościele trwa Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan. Nie ustawajmy w wysiłkach na rzecz jej całkowitego przywrócenia. Takiej jedności pragnie sam Pan Jezus. W tej intencji ofiarujmy nasze modlitwy, Komunie św. oraz cierpienia.

 • W święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła, przypadające w sobotę, 25 stycznia, prośmy o łaskę, aby Pan również nas zechciał nawrócić. Tego nawrócenia potrzebujemy na co dzień, by jak Święty Paweł stać się narzędziem Bożym i kroczyć wiernie po drogach wiary.

 • W przyszłą niedzielę, 26 stycznia, będziemy obchodzili Światowy Dzień Trędowatych oraz Dzień Islamu. Prośmy tego dnia o właściwą opiekę dla wszystkich chorujących w świecie na tę nieuleczalną chorobę, a także o światło Ducha Świętego, abyśmy potrafili patrzeć na siebie z miłością i zrozumieniem.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

 • Wspomnienia świętych:

   

  • 21 stycznia – św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy, która jako 12-letnia dziewczynka poniosła śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku.

  • 24 stycznia – św. Franciszka Salezego (1567-1622), biskupa i doktora Kościoła, wybitnego pisarza, patrona dziennikarzy i prasy katolickiej.

.

Post a Comment

Komentarze zamknięte.