pages bg right
Niemcy: od pojednania do wspólnego świadectwa

Niemcy: od pojednania do wspólnego świadectwa

.

.

.

.

.

.

1 września 2019

.

Niemieccy biskupi uczcili ofiary II wojny światowej
Niemieccy biskupi uczcili ofiary II wojny światowej w 80. rocznicę jej wybuchu i zaapelowali do przejęcia odpowiedzialności przez Polaków i Niemców za losy dzisiejszej Europy. Nawiązując do opublikowanego wczoraj „Słowa niemieckich i polskich biskupów w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej” podkreślili oni dobre owoce pojednania.

Tomasz Kycia – Berlin

Współprzewodniczący Grupy Kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec abp Ludwig Schick powiedział na antenie diecezjalnej stacji Domradio, że Polska, Niemcy i Francja „tworzą serce Europy. Jeśli będzie panował w nim pokój, to będzie on miał przełożenie na całą Europę a nawet na cały świat.” Abp Schick stwierdził, że wobec nasilających się nacjonalizmów w Europie Polska i Niemcy ponoszą szczególną odpowiedzialność za pokój w tym regionie.

Z kolei abp Heiner Koch zorganizował wraz z Polską Misją Katolicką w Berlinie specjalne polsko-niemieckie forum dyskusyjne. Zaproszeni goście z Polski i Niemiec –wśród nich m.in. były przewodniczący Bundestagu Wolfgang Thierse – omawiali kolejne etapy polsko-niemieckiego pojednania. W rozmowie z Radiem Watykańskim ordynariusz Berlina przypomniał ogrom cierpienia, jakie zadały hitlerowskie Niemcy Polakom i nawiązał do gestu pojednania, który zapoczątkowali polscy biskupi w 1965 roku. Dzisiaj, zdaniem arcybiskupa Kocha Polacy i Niemcy stoją przed kolejnym wielkim wyzwaniem.

“ Największym wyzwaniem dla polskich i niemieckich katolików jest fakt, że musimy w Europie wspólnie znów zasiać chrześcijańską wiarę – mówił abp Heiner Koch. – Tu w Berlinie w szczególny sposób widzę jej zanik. Jesteśmy współodpowiedzialni za głoszenie Słowa Bożego. Bóg nas kiedyś zapyta, czy daliśmy o Nim wspólnie świadectwo. ”

Berlińskie uroczystości kościelne upamiętniające 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej uwieńczyła polsko-niemiecka suma pontyfikalna w kościele św. Józefa koncelebrowana przez ordynariusza Berlina i biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego.

za: Vatican Media

Post a Comment

Komentarze zamknięte.