pages bg right
Watykan o wizycie ukraińskich biskupów

Watykan o wizycie ukraińskich biskupów

.

.

.

.

.

.

8 lipca 2019

.

Biskupi ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego z Papieżem
Biskupi ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego z Papieżem  (Vatican Media)
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej wydało komunikat po wizycie w Watykanie biskupów ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Podkreśla się w nim, że Papież podjął tę inicjatywę, aby wyrazić swą bliskość względem tego Kościoła. Franciszek docenia jego historię, tradycję duchową, liturgiczną, teologiczną i kanoniczną, a także wierność Następcy Piotra, potwierdzoną i przypieczętowaną krwią męczenników.

Watykański komunikat nie wspomina jednak o uznaniu tego największego katolickiego Kościoła wschodniego za patriarchat. Ukraińscy biskupi ubiegają się o to od wielu lat, bo, jak powiedział przed przyjazdem do Watykanu abp Światosław Szewczuk rzeczywistość tej wspólnoty nie odpowiada już pojęciu arcybiskupstwa większego. Komunikat prasowy potwierdza jednak, że podczas spotkania szukano niezbędnych warunków dla rozwoju i rozkwitu tego Kościoła na całym świecie.

Watykańskie Biuro Prasowe podaje dalej, że szczególną uwagę zwrócono na pracę duszpasterską, ewangelizację, ekumenizm i specyfikczne powołanie Kościoła greckokatolickiego w kontekście dzisiejszych wyzwań sytuacji społecznopolitycznej, a zwłaszcza wojny i kryzysu humanitarnego na Ukrainie.

za: Vatican Media

Post a Comment

Komentarze zamknięte.