pages bg right
Kard. Raï: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”

Kard. Raï: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”

.

.

.

.

.

.

3 lipca 2019

.

Kard. Raï: pokojowy plan Kushnera „policzkiem wieku”
Kard. Raï
Pokojowy plan, który miałby przynieść pokój pomiędzy Izraelitami a Palestyńczykami i na całym Bliskim Wschodzie, okrzyknięty przez niektórych „planem wieku”, a zaproponowany przez Jareda Kushnera, członka administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych, jest tak naprawdę „policzkiem wieku”. Opinię tę wyraził maronicki patriarcha kard. Béchara Butros Raï.

Paweł Pasierbek SJ – Watykan

Zdaniem libańskiego hierarchy policzek ten wymierzonmy jest zarówno w uchodźców palestyńskich, jak i syryjskich, którzy powinni powrócić na swoje terytoria, aby tam chronić własne dziedzictwo i umacniać swoją cywilizację.

Plan Kushnera przedstawiony w Bahrainie przewiduje kwotę 50 miliardów dolarów na inwestycje ekonomiczne w krajach, gdzie przebywa większość uchodźców z Palestyny i Syrii. Chodzi więc przede wszystkim o Liban, Egipt i Jordanię. Według opinii kard. Raia w planie tym chodzi przede wszystkim o przeszczepienie i naturalizację uchodźców pod przykrywką pomocy finansowej. „Gdyby intencja związana z tą propozycją była naprawdę uczciwa – stwierdził kardynał – to byłoby lepiej dla Palestyńczków, aby ich wesprzeć i odbudować im kraj, dając im szansę powrotu do swoich domów. Podobnie w przypadku Syryjczyków: trzeba im pomoc w odbudowie ich domów, ich podmiotowości i instytucji”.

za: Vatican Media

Post a Comment

Komentarze zamknięte.