pages bg right
Generał jezuitów z wizytą w Auschwitz-Birkenau

Generał jezuitów z wizytą w Auschwitz-Birkenau

.

.

.

.

.

.

10 maja 2019

.

Jezuici
(fot. Studio Inigo)

Czwartek, kolejny dzień wizyty Ojca Generała w Polsce, był dniem refleksji i zagłębienia się w rozmyślaniu nad najbardziej bolesnymi aspektami naszej historii, jaką była zagłada podczas drugiej wojny światowej.

Do milczenia zaprosił towarzyszący Ojcu generałowi o. Mark Ravizza SJ, który przewodniczył Eucharystii odprawionej w klasztorze sióstr karmelitanek w Oświęcimiu.

(fot. Studio Inigo)

Ta Msza św. była punktem kulminacyjnym wizyty w Obozie Auschwitz-Birkenau, które jako muzeum zagłady stanowi jednocześnie aktualne ostrzeżenie przed tym wszystkim, do czego może doprowadzić nienawiść, wrogość, rasizm i pogarda dla drugiego człowieka.

(fot. Studio Inigo)

Dziś wizyta w tym szczególnym miejscu tospacer” po kartach historii i medytacja tajemnicy zła i nieprawości, a jednocześnie doświadczenie niemego krzyku bezbronnych oraz własnej bezsilności wobec zła, jakie rodzi się w ludzkim sercu. Jednocześnie jednak jest to „spacer” pośród pomników śmierci, który staje się wyzwaniem, aby na miarę wszelkich możliwości – także w wymiarze naszej jezuickiej posługi – zrobić wszystko, aby zaszczepić w ludziach pragnienie dobra i sprawiedliwości.

(fot. Studio Inigo)

Był to zatem dzień zatrzymania się w refleksji – dzień inny niż wszystkie zaplanowane na tę wizytę, jednak dzień inspirujący do jeszcze odważniejszego podjęcia wyzwania z ćwiczeń duchownych, aby zaciągnąć się pod sztandar krzyża, pod którym przez bramę cierpienia i śmierci przechodzi się do nowego życia.

za: deon.pl
Post a Comment

Komentarze zamknięte.