pages bg right
Papież: wypuśćmy z naszych rąk kamienie oczerniania i potępiania

Papież: wypuśćmy z naszych rąk kamienie oczerniania i potępiania

.

.

.

.

.

.

7 kwietnia 2019

.

Anioł Pański z Papieżem
Jezus otwiera przed nami nową drogę, stworzoną przez miłosierdzie, która wymaga od nas zaangażowania, by już więcej nie grzeszyć. Papież Franciszek mówił o tym w rozważaniu na „Anioł Pański” komentując Ewangelię piątej niedzieli Wielkiego Postu, która przedstawia historię kobiety cudzołożnej. Ojciec Święty zaapelował o wypuszczenie z naszych rąk kamieni oczerniania, potępiania, plotek.

Beata Zajączkowska – Watykan

Ojciec Święty podkreślił, że w historii cudzołożnej kobiety przeciwstawione są dwie postawy: uczonych w Piśmie, którzy chcą potępić kobietę, ponieważ uważają się za stróżów Prawa i jego wiernego stosowania i Jezusa, który pragnie ją ocalić, ponieważ uosabia miłosierdzie Boga, który przebaczając dokonuje odkupienia a jednając, odnawia. Jezus nie wpada w zastawioną na niego pułapkę legalizmu. Nie wypowiada się czy kobietę należy ukamienować czy nie, tylko mówi: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.

Papież – wypuśćmy kamienie z naszych rąk

“ W ten sposób Jezus odwołuje się do sumień tych ludzi: «czuli się obrońcami sprawiedliwości», ale On przypomniana ich sumieniu, że są ludźmi grzesznymi i dlatego nie mogą rościć sobie prawa, aby decydować o życiu lub śmierci im podobnych – mówił Franciszek. – W tym momencie, jeden po drugim, zaczynając od najstarszych – czyli najbardziej świadomych swej nędzy – wszyscy odeszli, rezygnując z ukamienowania kobiety. Ta scena zachęca również każdego z nas do uświadomienia sobie, że jesteśmy grzesznikami, i wypuszczenia z naszych rąk kamieni oczerniania, potępienia, plotek, którymi chcielibyśmy czasami rzucić w innych. ”

Papież przypomniał, że na końcu został tylko Jezus i kobieta. „Nieszczęśliwa i miłosierdzie”, jak mówi św. Augustyn. Jezus, który jest jedynym bez winy i jako jedyny może rzucić w nią kamieniem nie czyni tego, ponieważ Bóg „nie chce śmierci grzesznika, ale aby się nawrócił i żył”. Żegna się z kobietą wspaniałymi słowami: „Idź, a od tej chwili już nie grzesz”.

za:https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2019-04/franciszek-aniol-panski-7-kwietnia.html
Post a Comment

Komentarze zamknięte.