pages bg right
W Humanae vitae Paweł VI pokazał, jak głosić Ewangelię

W Humanae vitae Paweł VI pokazał, jak głosić Ewangelię

.

.

.

.

12 lutego 2019

.

.

św. Paweł VI, Humanae vitae to jego ostatnia encyklika
św. Paweł VI, Humanae vitae to jego ostatnia encyklika
.
Kiedy św. Paweł VI na 10 lat przed swoją śmiercią ogłosił Humanae vitae, nikt się nie spodziewał, że będzie to ostatnia z jego pięciu encyklik. Można sądzić, że chciał, aby to w tym dokumencie wybrzmiewało dla przyszłych pokoleń to, co najważniejsze w jego nauczaniu – czytamy w watykańskim przesłaniu na międzynarodową konferencję o tej encyklice, która jutro rozpoczyna się w Rwandzie.

Krzysztof Bronk – Watykan

Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia przypomina, że Paweł VI nie przychylił się do wyników konsultacji, które przeprowadzono wówczas w Kościele i które zalecały mu wystrzegania się nakazów w kwestiach dotyczących ludzkiej rozrodczości. Święty Papież miał świadomość, że jego zadaniem jest jasne głoszenie nauczania Chrystusa, pomimo kontestacji przez samozwańczą rewolucję seksualną i problemów z przyjęciem takiego nauczania.

Paweł VI czyni to jednak z pasterskim współczuciem, ukazując małżonkom matczyną miłość Kościoła. Nie odpowiada na obiekcje, ale koncentruje się na niezmiennych zasadach moralnych. W ten sposób „stawia w centrum, to co leży u podstaw życia moralnego każdego chrześcijanina: choć ludzka wolność w sposób niedoskonały przyjmuje zbawienie oferowane przez Ewangelię, Kościół zawsze musi je głosić człowiekowi z wiernością, w całej pełni i z miłosierdziem” – napisał kard. Kevin Farrell.

za:https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2019-02/humanae-vitae-pawel-vi-farrell-rwanda-gloszenie-ewangelii.html
Post a Comment

Komentarze zamknięte.