pages bg right
Autokefaliczna Cerkiew na Ukrainie

Autokefaliczna Cerkiew na Ukrainie

.

.

.

.

.

17 grudnia 2018

.

.

Epifaniusz
Epifaniusz
.
Ekumeniczny Patriarchat Konstantynopola z zadowoleniem przyjął rezultaty zjednoczeniowego soboru w Kijowie, który położył podwaliny pod nową prawosławną Cerkiew autokefaliczną na Ukrainie – czytamy w wydanym dziś oficjalnym komunikacie patriarchatu Konstantynopola. Zwierzchnikiem nowego Kościoła został wybrany 39-letni metropolita Epifaniusz, który rozmawiał już telefonicznie z patriarchą Bartłomiejem. 6 stycznia złoży on wizytę patriarsze, będzie wraz z nim koncelebrował liturgię święta Objawiania Pańskiego i otrzyma od niego tomos – akt o autokefalii ukraińskiej Cerkwii.

Krzysztof Bronk – Watykan

.

Warto zaznaczyć, że przebieg zjednoczeniowego soboru w Kijowie nadzorował przedstawiciel patriarchy Bartłomieja, którym był prawosławny metropolita Francji Emanuel.

Gratulacje metropolicie Epifaniuszowi i nowej ukraińskiej Cerkwii złożył już zwierzchnik ukraińskiego Kościoła greckokatolickiego. Jest to szczególny moment historyczny dla chrześcijan Ukrainy. Od tej pory idziemy razem w historii, do jedności, do prawdy – powiedział abp Światosław Szewczuk.

Zjednoczeniowego soboru ukraińskiej Cerkwii nie uznaje Patriarchat Moskiewski. Tylko dwóch z dziewięćdziesięciu ukraińskich biskupów tego patriarchatu wzięło udział w Soborze.

za:https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2018-12/cerkiew-autokefaliczna-ukraina-epifaniusz-bartlomiej.html
Post a Comment

Komentarze zamknięte.