pages bg right
Jasna Góra:  pielgrzymki

Jasna Góra: pielgrzymki

.

.

.

.

.

.

6 sierpnia 2018

.Pielgrzymka na Jasną Górę

Pielgrzymka na Jasną Górę

40 Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej.

Tysiące pątników wyruszyły na Jasną Górę

Nabożeństwo dla wszystkich pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę odprawił ks. biskup Henryk Tomasik, Ordynariusz Diecezji Radomskiej.

Nabożeństwo dla wszystkich pielgrzymów wyruszających

na Jasną Górę odprawił ks. biskup Henryk Tomasik,

Ordynariusz Diecezji Radomskiej. ©Joanna Gołąbek

„Napełnieni Duchem Świętym” – pod takim hasłem ruszyła w poniedziałek już 40. Piesza Pielgrzymka Diecezji Radomskiej. Wierni zebrali się rano na placu obok Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, gdzie odbyła się polowa msza święta.
– „Potrzebne są takie chwile głębokiego oddechu duszy, by przeżyć bliskość Chrystusa w czasie tej pielgrzymki. Modlimy się o to, by towarzyszył nam Duch Święty, bo on jest źródłem doświadczenia bliskości Chrystusa”- powiedział biskup Henryk Tomasik. W dalszej części biskup nawiązał do 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. I tak jak czwarte przykazanie dekalogu głosi o poszanowaniu matki i ojca, tak biskup zauważył, że przykazanie szacunku do rodziny należy rozszerzyć na wspólnotę Kościoła i ojczyzny. – W tym roku dziękujemy za odzyskanie wolności. W czasie pielgrzymki będziemy wspominać i modlić się za tych, którzy składali swoją ofiarę życia, często bardzo młodego: za powstańców, którzy chcieli wyzwolić Ojczyznę. Za duszpasterzy, którzy czuwali nad duchem narodu. Za twórców – Mickiewiczu, Słowackim. Którzy uczyli, że Ojczyzna to wielki i zbiorowy obowiązek, tak jak twierdził Norwid – mówił w homilii ordynariusz radomski.
.

Z Warszawy i Krakowa

.

ruszyły piesze pielgrzymki

Po raz 307. sprzed kościoła paulinów na Nowym Mieście wyruszyła Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Zainaugurowała ją Msza pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza.

Stanisław Tasiemski OP – Polska

Metropolita warszawski zachęcił pielgrzymów, by byli świadkami prawdy: „Ile razy nie mówimy prawdy mimo, że jesteśmy wolnymi ludźmi, bo nie wypada, bo nie mamy dość odwagi, by prawdę powiedzieć i ponieść za to czasem, a może i często konsekwencje”.

Na Jasną Górę wyruszyła dziś także po raz 38. piesza pielgrzymka z Krakowa. Żegnając pątników abp Marek Jędraszewski zachęcał ich do modlitwy, żeby Kościół pozostał wierny wspaniałej i chlubnej tradycji służby Ojczyźnie. „Służbie, która daje polskiemu narodowi nadzieję na zwycięstwo tak konieczne wobec coraz bardziej agresywnych sił pogańskiego świata, które chciałyby nas, także Kościół w Polsce, sobie podporządkować” – mówił abp Jędraszewski.

Jasna Góra: przybyła pielgrzymka

.

z archidiecezji gnieźnieńskiej

Zjednoczeni wokół krzyża, umocnieni Duchem Świętym i z modlitwą o dar bycia świadkiem Chrystusa na Jasną Górę dotarła piesza pielgrzymka archidiecezji gnieźnieńskiej. Ponad tysiąc dwustu pątników przybyło w dwóch kolumnach: grupach promienistych i kolorowych. Około stu osób przyjechało na rowerach. Prymas Polski przypominał, że Kościół to my wszyscy i wzywał do „dzielenia się” z innymi życiem chrześcijańskim.

Izabela Tyras – Jasna Góra

Tropikalne upały były dla pielgrzymów jeszcze większą motywacją i mobilizacją. Niektórzy przemierzyli nawet 400 kilometrów. „Mieliśmy więcej radości niż bąbli na nogach. Boli, ale jak tu się przychodzi to już nic nie boli. Pielgrzymka to jest coś wspaniałego, przebaczać sobie mamy wszyscy nawzajem – mówili pielgrzymi. – Setna rocznica odzyskania niepodległości, dlatego flagi narodowe nieśliśmy w każdej grupie. Ludzie uczą mnie wiary, szacunku dla siebie”.

Abp Wojciech Polak podkreślał, że przeżywane teraz ważne narodowe rocznice powinny być dla nas wielkim wyzwaniem: „Wszyscy jesteśmy zobowiązani, aby czerpać ducha także z tych wielkich wydarzeń z przeszłości i nieść Chrystusa współczesnemu światu. I o to prosimy Maryję, by Ona, która daje nam Chrystusa, pomogła nam Go nieść w codzienne życie”.

Po dotarciu na Jasną Górę pielgrzymi złożyli krzyż, którego części niosły poszczególne grupy. To nawiązanie do czasów komunistycznych, kiedy pielgrzymowanie napotykało liczne restrykcje.

za:  https://www.vaticannews.va/pl/swiat/news/2018-08/jasna-gora-pielgrzymka….
http://www.echodnia.eu/radomskie/wiadomosci/region/a/40-piesza-pielgrzymka….
Post a Comment

Komentarze zamknięte.