pages bg right
Brazylia: ponad 2,5 mln pielgrzymów w sanktuarium Boga Ojca

Brazylia: ponad 2,5 mln pielgrzymów w sanktuarium Boga Ojca

.

.

.

.

.

.

1 lipca 2018

Brazylia: ponad 2,5 mln pielgrzymów w sanktuarium Boga Ojca
Brazylia: ponad 2,5 mln pielgrzymów w sanktuarium Boga Ojca  (Vatican Media)
.
Ponad 2,5 mln brazylijskich pielgrzymów bierze udział w uroczystościach ku czci Wiecznego Boskiego Ojca. Trwają one do 2 lipca w Trindade, gdzie znajduje się jedyne w Brazylii sanktuarium poświęcone pierwszej Osobie Trójcy Świętej.

Zdzisław Malczewski TChr – Brazylia

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Ojcze Przedwieczny, jesteśmy Twoimi dziećmi” i nawiązuje, do ogłoszonego przez tamtejszy episkopat, Narodowego Roku Ludzi Świeckich, który będzie trwał do (25 listopada) uroczystości Chrystusa Króla.

Ojcowie Redeptoryści, którzy posługują w sanktuarium, podają, że w ubiegłym roku w uroczystościach ku czci Boga Ojca uczestniczyło 2,9 mln. pielgrzymów.

W związku z trudną pod wieloma względami sytuacją kraju organizatorzy uroczystości ku czci Wiecznego Boskiego Ojca kładą duży nacisk na umocnienie ewangelicznej nadziei wśród pielgrzymów przybywających z wielu zakątków Brazylii.

„Misją Kościoła jest mówienie w trudnym czasie o nadziei, której nie możemy utracić. Trzeba też odkryć rolę polityki w budowaniu dobra wspólnego. Właśnie w tym trudnym czasie, winniśmy przekazywać przesłanie miłości do wszystkich” – podkreśla ks. Edinísio Gonçalves Pereira CSsR – kustosz sanktuarium.

Ponadto pragnieniem organizatorów uroczystości jest, aby pielgrzymi powracali do swoich domów z przekonaniem o wartości życia, umocnieni w nadziei i z odnowioną wiarą.

Nowością tegorocznego świętowania jest dodatkowa Msza św. o godz. 22 – gdyż taką prośbę wyrażali pielgrzymi przybywający z różnych regionów kraju do sanktuarium Wiecznego Boskiego Ojca w Trindade, w stanie Goiás.

 

za:https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2018-06/brazylia-bog-ojciec-sanktuarium-pielgrzymka.html

.

O polskim akcencie w Trindate  niżej……

.

Relacja z uroczystości w 2017 r.

Brazylia:

uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego

W Trindade w brazylijskim stanie Goiás odbyły się uroczystości ku czci Boskiego Ojca Przedwiecznego (Divino Pai Eterno). Tradycja czczenia Boga Ojca w Trindade sięga roku 1840.

Autor/źródło: Ks. Robert Capała, licencja: CC0

To wielkie świętowanie zawsze odbywa się w pierwszą niedzielę lipca. Głównej Mszy przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił kard. Sergio Rocha, arcybiskup stołecznej Brasílii i zarazem przewodniczący episkopatu.

Program religijny oddawania czci Bogu Ojcu był bardzo bogaty i uczestnictwo wiernych, pielgrzymów przybywających nie tylko z macierzystego stanu Goiás, jak też z innych regionów Brazylii i sąsiednich krajów, przekroczył oczekiwania Ojców redemptorystów – kustoszów bazyliki sanktuarium. Według informacji podanych przez policję w tegorocznych uroczystościach wzięło udział ponad 2,9 mln osób. Święto ku czci Boga Ojca Przedwiecznego jest więc, jeśli chodzi o liczbę uczestniczących wiernych, drugim co do wielkości w Brazylii, po święcie ku czi Matki Bożej z Nazaretu w Belém, w stanie Pará.

Przez czas obchodów święta ku czci Boga Ojca Przedwiecznego sprawowanych było 110 Mszy św., 46 nowenn, 27 wspólnych modlitw różańcowych, nie licząc chrztów, spowiedzi, czy procesji. Najbardziej zwracającą uwagę i przyciągającą tłumy uczestników jest procesja niezliczonej liczby wozów drewnianych ciągniętych przez woły czy muły. Procesja ta włączona została do oficjalnego rejestru Patrymonium Historycznego Brazylii. W obsługę pielgrzymów zaangażowanych było dwa tysiące wolontariuszy.

Tegoroczne uroczystości ku czci Boga Ojca Przedwiecznego odbywały się pod hasłem “Maryja: służebnica pokorna i wierna Ojcu Przedwiecznemu”. Tematyka tegorocznych uroczystości nawiązywała do 300 lat spotkania Matki Bożej z narodem brazylijskim poprzez Jej figurkę wyłowioną w wodach rzeki Paraiba do Sul i nazywaną Aparecida. Ponadto świętowano także 100-lecie objawień fatimskich.

W trakcie uroczystości głoszący Słowo Boże starali się przekazać pielgrzymom podstawową prawdę, że Bóg Ojciec dokonuje wspaniałych dzieł w życiu swoich synów i córek tak, jak uczynił w życiu Maryi, Matki Jezusa – stwierdził redemptorysta Ojciec Ângelo Licatti z sanktuarium w Trindade.

W brazylijskiej tradycji religijnej pielgrzymowanie i procesje nadal cieszą się udziałem wielkich tłumów wiernych. Jak podkreślali pielgrzymi, to tam w sanktuarium, spotykają prawdziwy pokój, odnajdują właściwy sens życia, ukojenie dla bólu, jak też mogą wyrazić podziękowanie za otrzymane łaski.

Sanktuarium w Trindade, położonym w centralno-zachodniej Brazylii, jest jedyną świątynią w tym kraju dedykowaną Bogu Ojcu Przedwiecznemu.

ks. Z. Malczewski, Brazylia / rv

Ciekawostka

Odlewnia Metalodlew SA i Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego z Przemyśla realizowały wspólnie projekt odlania największego na świecie kołysanego dzwonu Vox Patris (Głos Ojca). Dzwon ważył 50 ton, mierzył około 5 m wysokości oraz 4,5 m średnicy. Powstał na zlecenie budowanego obecnie największego w Ameryce Południowej Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w Brazylii, w mieście Trindade.

dzwon 2

szwon

Do realizacji tak dużego przedsięwzięcia niezbędna była odpowiednia infrastruktura i bogate doświadczenie. Metalodlew w Nowej Hucie jest jedyną odlewnią w Polsce, posiadającą możliwości techniczno-technologiczne do stworzenia takiego dzwonu.

W porównaniu z 50-tonowym gigantem inne dzwony to mikrusy. Największy kołysany dzwon Europy, Petersglocke, znajduje się w katedrze w Kolonii. Waży 24,2 tony i ma 3,2 metra wysokości. ,,Zygmunt” w katedrze na Wawelu ma tylko 9,6 tony. Najcięższy obecnie kołysany dzwon świata to 36-tonowy Gotenba Bell w Japonii na stoku góry Fudżi.

Sanktuarium Boga Ojca Przedwiecznego w bazylice w Trindade dopiero powstaje i będzie to największa świątynia w Ameryce Łacińskiej. Kościół ma pomieścić 20 tys. ludzi. Na wysokość 115 metrów wyrośnie wieża, gdzie zawiśnie dzwon.

Post a Comment

Komentarze zamknięte.