pages bg right
Trump i Kim podpisali wspólny dokument na zakończenie szczytu

Trump i Kim podpisali wspólny dokument na zakończenie szczytu

.

.

.

.

.

2018-06-11

.

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un podpisali we wtorek wspólny dokument na zakończenie historycznego szczytu w Singapurze. Tekstu dokumentu na razie nie ujawniono, ale obaj przywódcy podkreślali jego dużą wagę.

Przed podpisaniem dokumentu Trump oświadczył, że jest on „bardzo ważny” i „dość wszechstronny”. Zapowiedział przy tym, że proces denuklearyzacji Korei Płn. rozpocznie się „bardzo szybko”. „Wypracowaliśmy bardzo specjalną więź. Rozwiążemy bardzo duży, bardzo niebezpieczny problem” – powiedział prezydent USA.

„Odbyliśmy historyczne spotkanie i zdecydowaliśmy się pozostawić przeszłość za sobą (…). Świat zobaczy poważną zmianę” – powiedział Kim, podpisując dokument, który nazwał „historycznym porozumieniem”.

Trump nazwał Kim Dzong Una „bardzo utalentowanym człowiekiem”, który „bardzo kocha swój kraj”. Zapowiedział, że zaprosi go do Białego Domu. Dodał, że po szczycie bardzo zmienią się relacje USA z Koreą Północną i z całym Półwyspem Koreańskim.

 

za:https://www.gosc.pl/doc/4807163.Trump-i-Kim-podpisali-wspolny-dokument-na-zakonczenie-szczytu

 

Deklaracja 

„Wspólne Oświadczenie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda J. Trumpa i Przewodniczącego Kim Dzong Una z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej po Szczycie w Singapurze.

Prezydent Trump i Przewodniczący Kim Dzong Un przeprowadzili wszechstronną, dogłębną i szczerą wymianę opinii w sprawach związanych z ustanowieniem nowych relacji między USA i KRLD oraz zbudowaniem trwałego i silnego ładu pokojowego na Półwyspie Koreańskim.

Prezydent Trump zobowiązał się do zapewnienia KRLD gwarancji bezpieczeństwa, a Przewodniczący Kim Dzong Un ponownie podkreślił swoje zdecydowane i twarde zobowiązanie do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Przekonani, że ustanowienie nowych stosunków między USA a KRLD przyczyni się do pokoju i dobrobytu Półwyspu Koreańskiego i świata i uznając, że budowanie wzajemnego zaufania promuje denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego, prezydent Trump i przewodniczący Kim Dzong Un oświadczają, co następuje:

1. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do ustanowienia nowych stosunków między USA a KRLD, zgodnie z pragnieniem narodów obu krajów dla pokoju i dobrobytu.

2. Stany Zjednoczone i KRLD połączą swoje wysiłki na rzecz zbudowania trwałego i stabilnego systemu pokojowego na Półwyspie Koreańskim.

3. Potwierdzając Deklarację z Panmundżom z dnia 27 kwietnia 2018 r., KRLD zobowiązuje się do podjęcia działań zmierzających do całkowitej denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

4. Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do wydobycia i natychmiastowego odesłania do kraju szczątków osób zaginionych w czasie wojny koreańskiej.

Po uznaniu, że szczyt USA-KRLD – pierwszy w historii – był przełomowym wydarzeniem o wielkim znaczeniu w przezwyciężaniu dziesięcioleci napięć i działań wojennych między oboma krajami oraz otwierania się na nową przyszłość, prezydent Trump i przewodniczący Kim Dzong Un zobowiązują się do pełnego i szybkiego wdrożenia postanowień we wspólnym oświadczeniu.

Stany Zjednoczone i KRLD zobowiązują się do przeprowadzenia dalszych negocjacji pod przewodnictwem amerykańskiego sekretarza stanu Mike’a Pompeo i odpowiedniego urzędnika wysokiego szczebla w KRLD, w najwcześniejszym możliwym terminie, w celu wdrożenia wyników szczytu USA-KRLD.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Donald J. Trump i przewodniczący Kim Dzong Un z Komisji Spraw Zagranicznych Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej zobowiązali się współpracować na rzecz rozwoju nowych stosunków między USA a KRLD oraz promowania pokoju, dobrobytu, oraz bezpieczeństwa Półwyspu Koreańskiego i świata. 12 czerwca 2018 r.

Wyspa Sentosa

Singapur”

Post a Comment

Komentarze zamknięte.