pages bg right
Kard. Müller: Wolę polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują

Kard. Müller: Wolę polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują

.

.

.

.

.

.

08.05.2018

Wolę polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują – powiedział kard. Gerhard Müller, odnosząc się do wywołującej kontrowersje decyzji władz Bawarii o wieszaniu krzyży w widocznych miejscach przy wejściach do urzędów publicznych. Mają się one tam znaleźć począwszy od 1 czerwca.

– Krzyż jest fundamentalnym symbolem naszej bawarskiej tożsamości i sposobu życia – oświadczył premier Bawarii Markus Söder z CSU i dodał, że „stoi on za elementarnymi wartościami takimi jak miłość bliźniego, ludzka godność i tolerancja”. Söder zawiesił już krzyż w wejściu do Kancelarii Wolnego Państwa Bawarii.

Decyzja ta wywołała krytyczne opinie polityków opozycyjnej SPD, ale także niektórych przedstawicieli Kościołów katolickiego i luterańskiego, którzy dostrzegają w inicjatywie premiera kampanię polityczną. „Kto traktuje krzyż jedynie jako symbol kultury, ten krzyża nie zrozumiał” – oświadczył arcybiskup Monachium kard. Reinhard Marx. Jednocześnie jednak uznał za błogosławieństwo fakt, że państwo niemieckie pozwala chrześcijanom świadczyć o Jezusie Chrystusie.

Tymczasem były prefekt Kongregacji Nauki Wiary stwierdził, że może jedynie poprzeć decyzję o obecności krzyży w budynkach publicznych, „bez względu na to, czyja to była inicjatywa”. W rozmowie z ratyzbońską rozgłośnią bawarskiego radia hierarcha stwierdził, że woli polityków, którzy wieszają krzyże od tych, którzy je zdejmują.

– Krzyż jest symbolem nie tylko religijnym, w takim znaczeniu, że wzywa ludzi do wyznawania ich chrześcijańskiej wiary. Jest także protestem przeciwko złemu postępowaniu i pokazuje, że możemy żyć razem w duchu pojednania – zaznaczył kard. Müller.

Według najnowszego sondażu infratest:dimap, większość Bawarczyków opowiada się za wieszaniem krzyży w budynkach państwowych (56 proc. za, 38 proc. przeciw). Jednak w innych krajach związkowych – według sondażu Emnid – 64 proc. obywateli jest temu przeciwnych, a popiera tę decyzję tylko 20 proc.

za:http://gosc.pl/doc/4707633.Kard-M-ller-Wole-politykow-ktorzy-wieszaja-krzyze-od-tych
Post a Comment

Komentarze zamknięte.