pages bg right
18 – Wielki Post 2018 r.

18 – Wielki Post 2018 r.

.

.

.

.

.

.

NIEDZIELA PALMOWA

25 MARCA 2018

.

Niedziela Palmowa 2

Czcigodni Księża,

Drogie Osoby Życia Konsekrowanego,

Drodzy Siostry i Bracia

         W Wielki Czwartek wspominamy ustanowienie Najświętszej Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Dziękujemy Panu Bogu za Sakramenty, które służą budowaniu jedności Kościoła. Są one „darem i tajemnicą”.

         Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Księży, Osoby życia konsekrowanego oraz Was Drodzy Bracia i Siostry, Wierni Świeccy, na Mszę Świętą Krzyżma, która będzie sprawowana w Katedrze, w Wielki Czwartek, 29 marca 2018 roku, o godzinie 10.00.

         W Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę, o godzinie 9.00, w Katedrze modlimy się uczestnicząc w Liturgii Jutrzni. Zapraszamy wszystkich, którym pozwolą zajęcia, na wspólną modlitwę.

                                              + Biskup Henryk Tomasik

.

Niedziela Palmowa 1a

 • W ramach obchodów Światowego Dnia Młodzieży o godz. 20.00 przy kościele św. Jana – Fara rozpocznie się Droga Krzyżowa ulicami miasta.

 • Dzisiaj ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żali o godz. 16.30.

 • Od czwartkowego wieczoru rozpoczyna się obchód Triduum Paschalnego. Zapraszamy na Mszę Wieczerzy Pańskiej – pamiątkę Ostatniej Wieczerzy i ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa – o godz. 17.00, a następnie na adoracyjne czuwanie z Panem Jezusem. do godz. 20.00.

 • W Wielki Piątek – w dzień męki i śmierci Zbawiciela na krzyżu – o godz. 17.00 zapraszamy na Liturgię Męki Pańskiej; po jej zakończeniu będziemy czuwać przy Grobie Pańskim do godz. 20.00. Taca w tym dniu jest przeznaczona na utrzymanie Bożego Grobu w Jerozolimie. Obowiązuje post ścisły.

 • W Wielką Sobotę, przynosząc do pobłogosławienia pokarmy na stół wielkanocny, pamiętajmy, aby choć na chwilę zatrzymać się i w duchu podziękować Panu Jezusowi złożonemu do grobu za dzieło odkupienia. Błogosławieństwo pokarmów od godz. 8.00 do 14.00.

 • Uroczystości Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 19.00 od poświęcenia ognia i zapalenia świecy paschalnej przed kościołem. Podczas liturgii odnowimy przyrzeczenia chrzcielne i z radością ogłosimy zmartwychwstanie Pana Jezusa. Na liturgię przynosimy zabezpieczone przed kapaniem świece.

 • Procesja rezurekcyjna w niedzielny poranek o godz. 6.00. Triduum Paschalne trwa do niedzielnego wieczoru.

 • W Wielkim Tygodniu spowiadamy w poniedziałek, wtorek i w środę od 6.30 do 12.00 i od 15.00 do 17.00; w czwartek, piątek i w sobotę od 6.30 do 15.00.

 • W zakrystii czekają bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

.

5  NIEDZIELA 

świeca i ciszaWIELKIEGO   POSTU

18 MARCA 2018

Zaproszenie

         Jak co roku, w Niedzielę Palmową, obchodzony będzie Światowy Dzień Młodzieży. Na hasło XXXIII Światowego Dnia Młodzieży 2018 roku Papież Franciszek wybrał słowa: „Nie bój się, Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga” (Łk 1, 30).

         Z tej okazji tradycyjnie w Radomiu organizowana jest przez młodychDroga Krzyżowa ulicami miasta. Rozpocznie się ona o godz. 20.00 przed kościołem św. Jana – Fara. W tym roku rozważania Drogi Krzyżowej przygotowały Siostry Służki z Mariówki. Niektóre ze stacji będą miały odmienny charakter: inscenizacja, prezentacja multimedialna.

         Mamy jednak nadzieję, że pomimo nowych form uda nam się zachować modlitewny i refleksyjny charakter Drogi Krzyżowej, jaki pamiętamy z poprzednich lat. Zakończenie spotkania będzie miało miejsce w naszej Katedrze, gdzie zostaną rozdane teksty Orędzia Papieża Franciszka na Światowy Dzień Młodzieży.                                                    

+Henryk Tomasik Biskup Radomski

 • W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.30, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.30.

 • Jutro przypada uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i Patrona Kościoła. Msze o godz. 6.30, 7.00, 8.00 i 18.00.

 • Za tydzień przechodzimy na czas letni. Przy tej okazji informujemy, że zimowy porządek nabożeństw w naszym kościele obowiązuje do 30 kwietnia i do tego dnia wieczorna Msza św. będzie odprawiana o godz. 17.00.

 • Już dzisiaj zachęcamy, aby przygotować się do dobrej spowiedzi wielkanocnej i nie odkładać sakramentalnego pojednania się z Panem Bogiem na ostatnie dni Wielkiego Postu i Triduum Paschalne. W naszym kościele posługujemy w konfesjonale w dni powszednie od 6.30 do 12.00 i od 15.00 do 17.00.

.

4 NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

11 MARCA 2018

2112641_Articolo

 • Dziś rozpoczynamy rekolekcje wielkopostne. Nauki rekolekcyjne będą głoszone w poniedziałek, wtorek i w środę podczas Mszy św. o godz. 8.00 i 17.00.

 • Na zakończenie rekolekcji wielkopostnych w środę, podczas Mszy św. o godz. 8.00 będziemy mogli przyjąć Sakrament Namaszczenia Chorych.

 • W Wielkim Poście gromadzimy się na nabożeństwach pasyjnych: Droga Krzyżowa w piątek o godz. 17.30, a Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.30.

 • We wtorek, 13 marca przypadnie piąta rocznica wyboru papieża Franciszka. Otoczmy w tym dniu Ojca Świętego i wszystkie jego dzieła naszymi serdecznymi modlitwami.

 • W zakrystii czekają tygodniki Idziemy i Gość Niedzielny.

.

TRZECIA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

4 MARCA 2018

Post 1

 • Odpowiadając na apel Ojca św. „24 godziny dla Pana”, w Katedrze – od godz. 18.00  w piątek 9 marca,  do godz. 18.00  w sobotę 10 marca  – będzie trwała adoracja z możliwością spowiedzi. Szczegóły w zakładce „WIADOMOŚCI”.

 • Dziękujemy za ofiary na tacę złożone w pierwszą niedzielę miesiąca, które przeznaczamy na remonty i inwestycje w naszym kościele. Z prac, które wykonaliśmy albo wykonujemy, można zwrócić uwagę na wymianę żarówek w żyrandolu głównym, a także polerowanie posadzki kościoła, co nie tylko poprawia estetykę, ale i ułatwia sprzątanie kościoła.

 • Zwykle 4 marca przypada Uroczystość Św. Kazimierza – Patrona Radomia i Diecezji Radomskiej. Ze względu na Trzecią Niedzielę Wielkiego Postu Uroczystość obchodzić będziemy w poniedziałek –              5 marca. Zachęcamy do modlitwy w intencji naszego lokalnego Kościoła, jego pasterzy i wiernych.

 • Z racji pierwszej niedzieli miesiąca, o godz. 12.00 będzie nabożeństwo ku czci Najświetszego Serca Pana Jezusa, a potem – o 12.30 – Msza św. w intencji Apostolstwa Modlitwy.

 • Rozważając mękę Pańską, łączymy nasze cierpienia i troski z cierpiącym Jezusem. Zapraszamy na Drogę Krzyżową w piątek o godz. 17.30 i na Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.30.

  waclaw_rusiniak-

 • Za tydzień, w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, w naszym kościele rozpoczną się rekolekcje wielkopostne, które poprowadzi Ojciec Wacław Rusiniak SI z Opola.

 • Przed rekolekcjami, w sobotę, 10 marca, po wieczornej Mszy św. zapraszamy na wielkopostny koncert zespołu Gaudeamus. Więcej w zakładce „WIADOMOŚCI”.

 • Jak co tydzień, w zakrystii można kupić bieżące numery tygodników katolickich Idziemy i Gość Niedzielny.

.

.

DRUGA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

25 LUTEGO 2018

 

Popiół

 • W sobotę, 3 marca obchodzić będziemy w parafii św. Kazimierza na Zamłyniu doroczną uroczystość odpustową patrona naszej Diecezji oraz miasta Radomia. Odpustowej Mszy św. o godz. 11.00 będzie przewodniczył Ks. Abp Wacław Depo, Metropolita Częstochowski. Pozostałe informacje znajdziemy w gablocie.

 • W drugą niedzielę Wielkiego Postu Kościół ukazuje nam Pana Jezusa, który podczas przemienienia na górze Tabor objawia uczniom swoją chwałę. Bóg Ojciec, wskazując na Jezusa, mówi: „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie”.

 • Trwajmy w wielkopostnych dobrych postanowieniach, a szczególnie starajmy się rozważać mękę Pańską podczas wspólnej modlitwy. Droga Krzyżowa w piątki o godz. 17.30, a Gorzkie Żale w niedziele o godz. 16.30.

 • W czwartek, 1 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pamiętajmy w modlitwie o naszych niezłomnych bohaterach.

 • W tym tygodniu przypada także pierwszy czwartek miesiąca, który przypomina nam wydarzenia z Wielkiego Czwartku, ustanowienie sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Mszę św. o godz. 8.00 ofiarujemy w intencji o nowe powołania; po Mszy św. nabożeństwo z modlitwą o powołania.

 • Każdy pierwszy piątek miesiąca przypomina nam tajemnicę konania Pana Jezusa na krzyżu i Jego otwarte Serce. Starajmy się w tym dniu przyjąć Komunię św. wynagradzającą za nasze grzechy. Po Mszy św. o godz. 8.00 będzie nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

 • W pierwszą sobotę miesiąca wpatrujemy się w Serce Maryi przebite mieczem boleści; po Mszy św. o godz. 8.00 nabożeństwo ku czci Niepokalanego Serca Maryi.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

.

„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”

List pasterski na I Niedzielę Wielkiego Postu 2018 roku

1. „Oto ja zawieram przymierze z wami..” (Rdz 9,8) – mówi dzisiaj do nas Pan Bóg. Przymierze – to szczególny rodzaj relacji między Panem Bogiem i Jego Ludem.

Relacja ta może być porównywana do przyjaźni. Pismo Święte mówi o różnych formach przymierza.

Nowe przymierze realizuje się w wielkim zbawczym wydarzeniu, którym jest Jezus Chrystus i Jego dzieło zbawienia świata. O tym mówi Św. Piotr w II Czytaniu dzisiejszej Liturgii: „Chrystus raz jeden umarł za grzechy, sprawiedliwy za niesprawiedliwych, aby was do Boga przyprowadzić”.

Pan Bóg obdarowuje człowieka. Domaga się jednak współpracy. Dlatego też w dzisiejszej Ewangelii słyszymy: „Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”

Wielkim darem dla człowieka jest Duch Święty, który realizuje plan zbawienia świata i uobecniania przymierza z Panem Bogiem.

2. „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” – taki jest temat bieżącego roku duszpasterskiego. Program ten ma nam pomóc w odkrywaniu Osoby Ducha Świętego oraz w otwieraniu się na Jego działanie. Niezwykle ważna jest także refleksja nad sakramentem bierzmowania i jego skutkami.

3. Duch Święty, Trzecia Osoba Trójcy Świętej – to osobowa miłość, która istnieje między Bogiem Ojcem i Synem Bożym. To Duch prawdy, mocy, miłości i świadectwa. To Dusza Kościoła. „Bez Ducha Świętego Bóg jest daleko, Chrystus pozostaje w przeszłości, Ewangelia pozostaje martwą literą, Kościół jest tylko organizacją, władza – dominacją, misja – propagandą, liturgia – niczym więcej, jak tylko wspomnieniem, życie chrześcijańskie – moralnością niewolnika” (Metropolita Ignatios IV Hazim z Laodycei).

4. Duch Święty „mówił przez proroków”. W wyznaniu wiary wypowiadamy formułę, w której stwierdzamy: „Wierzę w Ducha Świętego, Pana i Ożywiciela, który od Ojca i Syna pochodzi, który z Ojcem i Synem wspólnie odbiera uwielbienie i chwałę; który mówił przez proroków”.

Duch Święty „mówił przez proroków”: W 765 roku przed Chrystusem urodził się prorok Izajasz. Prorok ten zapowiada Odkupiciela i Jego Matkę: „Oto Panna pocznie i porodzi Syna, i nazwie Go imieniem Emmanuel” (Iz 7,14). W dziewiątym rozdziale swojej Księgi prorok Izajasz wyśpiewa piękny hymn o Bożym Narodzeniu:

„Naród kroczący w ciemnościach 
ujrzał światłość wielką; 
nad mieszkańcami kraju mroków 
światło zabłysło… 
Albowiem Dziecię nam się narodziło, 
Syn został nam dany, 
na Jego barkach spoczęła władza. 
Nazwano Go imieniem: 
Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, 
Odwieczny Ojciec, Książę Pokoju” (Iz 9,1.5).

W drugiej części swojej księgi prorok Izajasza opisuję Mękę Mesjasza tak, jakby był naocznym świadkiem tych wydarzeń:

”Wzgardzony i odepchnięty przez ludzi, 
Mąż boleści, oswojony z cierpieniem, 
jak ktoś, przed kim się twarze zakrywa, 
wzgardzony tak, iż mieliśmy Go za nic. 
Lecz On się obarczył naszym cierpieniem, 
On dźwigał nasze boleści, 
a myśmy Go za skazańca uznali, 
chłostanego przez Boga i zdeptanego. 
Lecz On był przebity za nasze grzechy, 
zdruzgotany za nasze winy. 
Spadła Nań chłosta zbawienna dla nas, 
a w Jego ranach jest nasze zdrowie. 
Wszyscyśmy pobłądzili jak owce, 
każdy z nas się obrócił ku własnej drodze, 
a Pan zwalił na Niego 
winy nas wszystkich” (Iz 52, 3-6).

Czy sam człowiek mógłby przewidzieć to wszystko? To Duch Święty „mówił przez proroków”. Duch Święty był natchnieniem dla wszystkich autorów ksiąg Pisma Świętego. Św. Piotr, pierwszy papież, tak nas uczy: „…kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie” (2 P 1, 21).

5. Duch Święty sprawił to, że Syn Boży stał się człowiekiem. Anioł Gabriel, podczas Zwiastowania, mówi do Maryi: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię” (Łk 1, 35). Św. Mateusz jasno powie, że Maryja „znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego” (Mt 1, 18). Dlatego też w wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas ludzi i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba i za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem”.

6. Duch Święty przemienił słabych apostołów w odważnych misjonarzy Jezusa Chrystusa. Od momentu Zesłania Ducha Świętego stali się nowymi ludźmi, świadkami Chrystusa, pełnymi wiary i mocy. Zdobyli świat dla Chrystusa.

7. Duch Święty jednoczy nas w wielką wspólnotę wiary, którą jest Kościół. W czasie Mszy Świętej zanosimy do Pana Boga takie błaganie: „Spraw, abyśmy posileni Ciałem i Krwią Twojego Syna i napełnieni Duchem Świętym, stali się jednym ciałem i jedną duszą w Chrystusie”, czyli Kościołem. Udział w Eucharystii jest zatem szczególną formą budowania Chrystusowego Kościoła.

8. W każdym z sakramentów Duch Święty jest obecny ze swoim działaniem. Sakramentem szczególnego działania Ducha Świętego jest Bierzmowanie. „Bierzmowanie udoskonala łaskę chrztu” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1316). Sakrament ten „przynosi zatem wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej, zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie, tak że możemy mówić „Abba, Ojcze!” (Rz 8,15), ściślej jednoczy nas z Chrystusem, pomnaża w nas dary Ducha Świętego, udoskonala naszą więź z Kościołem, udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się Krzyża” (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1303).

9. W Sakramencie Bierzmowania Duch Święty przychodzi do nas ze swoimi darami. Są nimi: dar mądrości, dar rozumu, dar umiejętności, dar rady, dar męstwa, dar pobożności, dar bojaźni Bożej. Sakrament Bierzmowania i Dary Ducha Świętego nie działają w sposób magiczny. Dary te są także zaproszeniem do naszej współpracy. Pięknie o tym mówi Św. Augustyn: „Bóg stworzył cię bez ciebie, ale nie zbawia cię bez ciebie”(Sermo 169, za: Katechizm Kościoła Katolickiego, 1847). Parafrazując te słowa Św. Augustyna możemy powiedzieć: „Pan Bóg stworzył nas bez nas – nie zbawi nas jednak bez naszej zgody i naszej współpracy”. Dobrej klasy telewizor lub komputer nie ukaże swoich możliwości wówczas, gdy nie jest podłączony do źródła energii. Każdy z nas potrzebuje „połączenia” ze źródłem duchowej energii, którym jest Duch Święty.

10. Potrzebne jest przede wszystkim dobre przygotowanie do tego Sakramentu. Katechizm Kościoła Katolickiego uczy nas: „Przygotowanie do bierzmowania powinno mieć na celu doprowadzenie chrześcijanina do głębszego zjednoczenia z Chrystusem, do większej zażyłości z Duchem Świętym, Jego działaniem, darami i natchnieniami, aby mógł lepiej podjąć apostolską odpowiedzialność życia chrześcijańskiego. Katecheza przed bierzmowaniem powinna także starać się obudzić zmysł przynależności do Kościoła Jezusa Chrystusa, zarówno do Kościoła powszechnego, jak i wspólnoty parafialnej”(Katechizm Kościoła Katolickiego, 1309).

11. Bardzo dziękuję Czcigodnym Księżom, Drogim Katechetom oraz Animatorom świeckim za wielki trud wkładany w przygotowanie młodzieży do Sakramentu Bierzmowania. Gorąco proszę Rodziców o większe zaangażowanie i współpracę z duszpasterzami i katechetami, której celem będzie dobre przygotowanie kandydatów do Sakramentu Bierzmowania. Bardzo proszę o to, aby ta współpraca rozpoczynała się od wspólnej modlitwy w intencji młodzieży.

Droga Młodzieży! Czas przygotowania do Sakramentu Bierzmowania – to wielka szansa, aby pogłębić wiarę i odkryć swoje miejsce w Kościele. Wiemy dobrze, że młody człowiek ceni naprawdę to, w co się zaangażuje.

12. Sakrament Bierzmowania jest darem. Jest także zadaniem. Przyjmując Sakrament Bierzmowania zobowiązujemy się do tego, że wiarę będziemy pogłębiać, bronić jej i według niej żyć. To zależy już od nas. Czy dotrzymaliśmy słowa?

W jednej z klas gimnazjalnych dużego miasta miało miejsce następujące wydarzenie: W klasie tej jeden z chłopców był ministrantem. Tylko jeden. Koledzy i koleżanki dokuczali mu. Często wołali za nim: „Ty, katolik, ty katolik…”. Pewnego razu chłopiec ten odwrócił się do klasy i spokojnie powiedział: „Tak, ja jestem katolikiem i nie wstydzę się tego”. W klasie zapanowała cisza. Od tej chwili nikt mu nie dokuczał. Jeden z kolegów przyszedł następnego dnia, przeprosił i prosił o pomoc w rozwiązaniu jego osobistego problemu.

Jestem katolikiem. Nie wstydzę się tego. I dlatego często klękam do modlitwy. W każdą niedzielę jestem na Mszy Świętej. Często przystępuję do Sakramentu Pokuty i przyjmuję Komunię Świętą. Uczestniczę czynnie w życiu mojej parafii i Diecezji. Postępuję według zasad życia chrześcijańskiego i mam odwagę bronić Bożych spraw w każdej sytuacji. Tak postępuje osoba bierzmowana, świadoma Sakramentu Bierzmowania, który jest darem i zadaniem.

13. Czas Wielkiego Postu jest dobrą okazją do refleksji nad naszą, osobistą, świadomością Sakramentu Bierzmowania. Czy w moim życiu widoczne są owoce działania Ducha Świętego? O tych owocach pięknie mówi Św. Paweł w Liście do Galatów: „Owocem zaś ducha jest: miłość, radość, pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, wierność, łagodność, opanowanie… Mając życie od Ducha, do Ducha się też stosujmy” (Gal 5,22-25). Czy te owoce są widoczne w moim życiu? Czy jestem człowiekiem głębokiej wiary, która kształtuje moje słowa, czyny, postawę? Czy jestem człowiekiem, który buduje jedność w rodzinie, w parafii, w miejscu pracy, we wspólnocie, do której należę? Wierność była, jest i będzie znakiem prawdziwej przyjaźni i miłości. Jest znakiem prawdziwego chrześcijanina. Jest także znakiem dojrzałego człowieka. Czy jest ona mają cechą? Czy towarzyszy jej „pokój, cierpliwość, uprzejmość, dobroć, … łagodność, opanowanie”?

Chrystus w dzisiejszej Ewangelii wzywa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!”. Co uczynię, aby ożywić moją wiarę i spełnić oczekiwania Chrystusa?

Na czas poddawania się działaniu Ducha Świętego i pogłębiania przyjaźni z Chrystusem – z serca wszystkim błogosławię.

Tomasik 1    Biskup Henryk Tomasik   

.

.

.

PIERWSZA NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

18 LUTEGO 2018

 • W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu Kościół przypomina nam prawdę, że każdy z nas jest kuszony. Pan Jezus także nie był w swoim ziemskim życiu wolny od pokus. Pokazał jednak, jak należy z nimi walczyć.

 • Nabożeństwa pasyjne przygotowują nas do głębszego przeżywania tajemnicy odkupienia człowieka. Na nabożeństwo Drogi Krzyżowej zapraszamy w piątek o godz. 17.30, a na Gorzkie Żale w niedzielę o godz. 16.30.

 • Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej wspólnocie odbędą się od niedzieli, 11 marca do środy, 14 marca. Poprowadzi je ojciec Wacław Rusiniak SI z Opola.

 • Zainteresowanych duchowością ignacjańską Wspólnota Życia Chrześcijańskiego zaprasza na spotkanie otwarte w środę – 21 lutego – po Mszy wieczornej. W programie: informacje o wspólnocie, medytacja ignacjańska.

 • W czwartek, 22 lutego przypada Święto Katedry św. Piotra Apostoła.

 • W zakrystii są bieżące numery tygodników Idziemy i Gość Niedzielny.

 • Można też jeszcze kupić w cenie 20 zł Rycerski Kalendarz Patriotyczny 1918-2018 Niepodległość (ostatnie egzemplarze).

.

.

.

Post a Comment

Komentarze zamknięte.